wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

PRZEBUDOWA ALEI GWIAZD

W lutym 2018r., po rozstrzygnięciu przetargu rozpoczęła się planowana przebudowa Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Przebudowa polega na poszerzeniu alei, wymianie nawierzchni i podbudowy, oraz podwyższeniu części terenu pełniącego funkcję sceny.  W nowej posadzce będzie możliwość umieszczenia 553 płyt z odlewami odcisków dłoni artystów, w tym 187 już istniejących. Wzdłuż ciągów pieszych zaplanowano elementy małej architektury: ławki, siedziska, kosze na śmieci oraz lampy oświetleniowe. Obecna brama wejściowa zostanie przeniesiona. Przy wejściu na aleję zostanie zamontowana tablica multimedialna tzw. infokiosk z napisem „Międzyzdroje Aleja Gwiazd”, gdzie można będzie znaleźć informacje na temat umieszczonych w alei odcisków dłoni czy płaskorzeźb.

Celem zmiany zagospodarowania terenu jest stworzenie przestrzeni centralnej miasta odpowiadającej intensywnemu wykorzystaniu przez turystów i kuracjuszy, dostosowanie projektowanej zieleni do różnorodnej aktywności użytkowników oraz otwarcie terenu dla dużej ilości obserwatorów podczas organizowanych przez miasto corocznych cyklicznych imprez, w tym Festiwalu Gwiazd. Prace powinny zakończyć się do dnia 30 czerwca 2018r.

Anetta Czyżak
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą

 

ALEJA GWIAZD - dzieło prof. Adama Myjaka związane z organizowanym od 1996r. Festiwalem Gwiazd. Jest to nietypowa aleja, na której uwieczniono w brązie ponad 100 odcisków dłoni artystów i pomniki, upamiętniające wielkie postacie kina i teatru.

Aleja Gwiazd jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji miasta, położona przy hotelu Vienna House Amber Baltic, który w swoich gościnnych progach corocznie gości uczestników festiwalu.

Pierwsze odciski dłoni w 1996 r. odcisnęli min.: Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Bogusław Linda. Aleja posiada obecnie prawie 200 odcisków dłoni.

Ponadto znajdują się rzeźby aktorów: Jana Machulskiego, ławeczka Gustawa Holoubka, stolik Krzysztofa Kolbergera oraz wybitnych reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Jeremiego Przybory.

Z okazji kolejnych edycji festiwali odsłonięto pamiątkowe tablice: w 2011 roku poświęcona pomysłodawcy i twórcy Festiwalu Gwiazd Waldemarowi Dąbrowskiemu oraz twórcy Alei Gwiazd prof. Adamowi Myjakowi, w 2014 r. Wojciechowi Kilarowi.

Od 2016 roku przed Festiwalem Gwiazd prowadzony był po raz pierwszy plebiscyt wśród internautów na ,,Idola Publiczności”, najbardziej popularnego młodego artystę. Nagrodę zdobyła Natalia Sikora, której gwiazda znalazła się w Alei Gwiazd.