wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

MOLO – o długości 395 m, najdłuższe betonowe molo w Polsce. Pierwsze drewniane molo zostało wybudowane w 1884 roku.

Do końca XIX wieku oddano do użytku cztery dalsze mola. Główne molo o długości 370 metrów w miejscu obecnego, ufundował międzyzdrojski przedsiębiorca Bötther, który zainwestował w jego budowę 250 tysięcy marek.

Molo zostało uroczyście oddane 1 lipca 1906 roku. W tym samym roku na jego głowicy zbudowano przystań dla statków pasażerskich i kawiarnię. Stare pocztówki i mapy przedstawiają krótkie mola, na których znajdowały się szatnie oddzielne dla pań, panów i dzieci oraz miejsca do leżakowania.

Z molo roztacza się wyjątkowa panorama na Zatokę Pomorską. Ku zachodowi ciągnie się nizinna Mierzeja Przytorska, wieczorami widać w oddali światła latarni morskiej w Świnoujściu oraz nowo wybudowany terminal LNG.

Po stronie wschodniej znajduje się Góra Kawcza o wysokości 61 m n. p. m. a u jej podnóży baza rybacka. Widoczne z międzyzdrojskiego molo jest najwyższe klifowe wzniesienie na polskim wybrzeżu - Gosań mające 95 m n. p. m. Molo jest ulubionym miejscem nie tylko zakochanych odwiedzających Międzyzdroje, ale także wszystkich turystów podziwiających morską panoramę podczas letnich zachodów słońca i jesiennych widowiskowych sztormów.

REGULAMIN MOLO W MIĘDZYZDROJACH

W celu zapewnienia bezpiecznego i przyjemnego korzystania z Molo w Międzyzdrojach oraz w celu uregulowania żeglugi do przystani na końcu Molo postanawia się, co następuje:

  1. Na przystani dla statków na końcu Molo można przebywać wyłącznie podczas postoju statku lub innej jednostki  - w celu wsiadania i wysiadania na daną jednostkę.
  2. Zawijanie statków i innych jednostek do przystani na końcu Molo, a także prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej (w tym wywieszanie reklam) na Molo oraz na przystani możliwe jest wyłącznie po uprzednim podpisaniu umowy z Adler-Schiffe Polska Sp. z o. o.
  3. Na  Molo oraz na przystani obowiązuje całkowity zakaz połowu ryb.
  4. Na Molo oraz na przystani obowiązuje całkowity zakaz gry na instrumentach muzycznych.
  5. Z Molo oraz z przystani nie wolno skakać do morza.
  6. Z Molo nie wolno skakać na plażę.
  7. W okresie ujemnych temperatur powierzchnia pomostu spacerowego Molo może być śliska – w tym okresie przebywanie ma Molo odbywa się na własne ryzyko. 
  8. Zakazuje się wrzucania do morza śmieci i innych przedmiotów (np. monet). Śmieci należy umieszczać w pojemnikach znajdujących się na Molo.

Życzymy miłego pobytu w Międzyzdrojach!

Adler-Schiffe Polska Sp.z o. o.
Zarząd Przystani Morskiej w Międzyzdrojach Sp. z o. o.